[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 590: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 646: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5133: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5133: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5133: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
За кафето и цигарката... - chervobg.com

За кафето и цигарката...

Диагноза, лечение и съвети за раздразнено черво

Модератор: Doctor_Mitev

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
NSV
Мнения: 47
Регистриран на: пет окт 23, 2015 11:08 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

За кафето и цигарката...

Мнениеот NSV » съб окт 24, 2015 10:45 pm

Интересни са ми Вашият опит и осведоменост по въпроса. В смисъл:
1. Могат ли те да отключат синдрома?
2. От гледна точка на науката по какъв механизъм влияят?
3. Влошават ли симптомите, в каква насока като консистенция, газове, къркорене, ходене по нужда, храносмилване, стомашна тежест и др.?
4. В каква степен е според Вас негативният им ефект върху синдрома в скала от 0 до 10 (10 за най-тежко влияние)?
5. Какъв ефект има умерената им употреба?
Аз ще се включа в хода на дискусията, че ме мързи да пиша :)

Потребителски аватар
Doctor_Mitev
Site Admin
Мнения: 69
Регистриран на: пон мар 02, 2015 8:44 pm
Местоположение: София
Контакти:

Re: За кафето и цигарката...

Мнениеот Doctor_Mitev » съб окт 24, 2015 11:49 pm

Кафето и цигарите не могат да отключат заболяването. Далеч по-сериозни събития са нужни за провокирането му.

Кафето засилва гастроколичния рефлекс, а това има значение за водещото оплакване: диария/констипация:
http://chervobg.com/%D0%B3%D0%B0%D1%81% ... %BD%D0%BE/

Влиянието на кафето трябва да се коментира в контекста на конкретния пациент. Може да има, както положителен, така и отрицателен ефект.

Честно казано, не съм срещал някаква асоциация на тютюнопушенето с IBS.

По общи медицински съображения не препоръчвам употребата на цигари.
Д-р Стефан Митев - Автор на сайта chervobg.com

maja
Мнения: 56
Регистриран на: съб мар 07, 2015 5:04 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: За кафето и цигарката...

Мнениеот maja » нед окт 25, 2015 1:27 pm

Аз имам IBS със запек. Лично на мен кафето много ми помага за по-лесното изхождане. Но пия само едно кафе сутрин, задължително след закуска за да не прави проблеми - спазми, газове и т. н. и да не дразни стомаха. За цигарите нямам лични наблюдения защото не пуша, но от познати знам, че те също помагат за лесното изхождане при запек. Всъщност това правило важи не само за хора с IBS със запек, но и за здрави хора. При хората с IBS с диария обаче, кафето обикновено стимулира симптомите и е един от трегерите. Друг такъв трегер е шоколада. И отново в малки дози до 5 квадратчета натурален шоколад при IBS със запек помага. Така че, просто трябва да пробвате индивидуалната си поносимост. При всеки е различно.

NSV
Мнения: 47
Регистриран на: пет окт 23, 2015 11:08 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: За кафето и цигарката...

Мнениеот NSV » нед окт 25, 2015 2:15 pm

Да кажа и моето мнение, базирано на опит и начетеност. :) Цигарите и кафето влияят върху синдрома. Най-общо казано, те стимулират перисталтиката. Тоест кафето и цигарката могат да бъдат добри при синдром със запек като стимулират изхождането. Според мен, негативен ефект имат при хора със синдром с диария или/и с газове. Лошото е, че аз съм от втората група и въпреки това не мога да ги спря изцяло. В повечето дни не пуша много - 5-6 цигари и до 2 кафета. Може една цигарка да изпуша на ден, но за мен в важно да знам, че мога да си я запаля - хванал съм се за нея като патерица. И накрая да кажа, който не пие кафе и не пуши - да продължава така, изобщо не са му нужни.

maja
Мнения: 56
Регистриран на: съб мар 07, 2015 5:04 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: За кафето и цигарката...

Мнениеот maja » нед окт 25, 2015 2:33 pm

Наистина имате много правилни наблюдения! Не само за кафето и цигарите, а изобщо. Бих се радвала да се присъедините към моята фейсбук група на хора страдащи от IBS и в блога ми за FODMAP диетата при IBS. Ако се притеснявате можете да влезете и с анонимен нов профил. Идеята ми е, че за разлика от другите пациенти вие не се притеснявате да говорите за това и да споделяте мнение. Всички останали само четат и рядко споделят мнение или питат за нещо. А според мен в споровете и коментирането дори на елементарни неща се ражда истината.
fodmapdietibs.blogspot.bg
facebook.com/ibs.bg

XXXX
Мнения: 36
Регистриран на: вт авг 25, 2015 4:06 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: За кафето и цигарката...

Мнениеот XXXX » вт ное 24, 2015 4:24 pm

Кафе и диария- твърдо не! Не пия кафе от години. Дори и една глътка ме изпраща в тоалетната. С цигарите е същото. Аз за жалост съм пушач, макар и да не пуша много, все пак пуша.Понякога, когато след прием на медикамент, съдържащ лопарамид, настъпи запек, защото пия всеки ден такива медикаменти, налага ми се, за д да контролирам горе-долу изхожданията (изработила съм си някаква схема и мога да кажа, че е сполучлива), та понякога се случва след по-тежка диария да настъпи запек, тогава пушенето на една цигара помага. Но ако пуша много, след нахранване, сутрин и т.н., това е пагубно за диарийния симптом и изобщо не си го позволявам. Свела съм пушенето до минимум.
като цяло е доста сложно и индивидуално контролирането на симптомите и сякаш факторите, които им влияят също са различни и всеки им реагира по своему.

NSV
Мнения: 47
Регистриран на: пет окт 23, 2015 11:08 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: За кафето и цигарката...

Мнениеот NSV » пет ное 27, 2015 12:46 pm

Подобни са ми наблюденията върху мен. Гледам да пуша до 8 цигари на ден. Най-добре се чувствам до 5-6 цигари, но често се отпускам и пуша повече, което ми дразни стомаха. За съжаление, когато ми е напрегнато пуша повече и ми се отразява на стомах и черва. А най-негативно ми действа като изпуша няколко цигари една след друга. Иначе по една цигарка на 3-4-5 часа не ми вреди толкова и почти не се усеща. Кафето по-скоро не ми влияе или не е фрапантно. Даже мисля, че действа диуретично като ми намалява течностите в червата. А кафе с цигара ми е любимото. Пия около 2-3 кафета на ден. Принципно изключването на кафе и цигари ме подобряват. Но пушенето не ми се спира, дори и да пуша само 3-4 цигари. Кафето искам да го сведа до 1 ден и трябва да положа воля.


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Върни се в “Всичко за раздразнено черво”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 1 гост

cron