[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 590: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 646: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5133: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5133: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5133: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
IBS или IBD - chervobg.com

IBS или IBD

Диагноза, лечение и съвети за раздразнено черво

Модератор: Doctor_Mitev

eastman18
Мнения: 16
Регистриран на: вт май 10, 2016 11:31 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

IBS или IBD

Мнениеот eastman18 » вт май 10, 2016 12:23 pm

Здравейте, д-р Митев. Аз пиша тъй като от 5 години имам диагноза IBS-D. На 22 години съм. Всички доктори вдигат рамене като чуят IBS и ми казват "нищо ти няма IBS означава че си здрав".. Преди 5 години всичко започна с диария и дискомфорт в корема (множество усещания които не мога да опиша , като например стягане и стискане долу вляво и движение в корема). Така ми правиха само кръвни изследвания с CRP и СУЕ и ми казваха че нищо ми няма. Относно симптомите освен дискомфорт и диария, които бяха ужасни, имах и много газове и подут корем (поне така го усещах). Питаха ме често дали имам температура , кървене (нямам поне не видимо), симптоми през нощта, но нямам нито едно от изброените. Имах и болки от време на време, които не бяха типични. Така се научих да живея по този начин с имодиум или пробиотици (само някои тъй като пвоечето не помагаха) и след време симптомите позатихнаха. Останаха само някои "симптоми" преди бях свикнал да ходя рядко до тоалента сега ходех вече всеки ден по веднъж сутрин предимно. И така си живях нормално без силни симптоми или нещо притеснително само с дискомфорт с който свикнах.. Дори бях забравил че съм имал проблеми с корема до преди 2 месеца. Като от нищото корема ме заболя силно ниско долу вляво и по-рядко вдясно. Нямах никакви оплаквания от страна на изхождания , макар че и диарията се появи малко след болката. Пих пробиотици помогнаха малко с диарията но болките са адски.Предимно долу вляво и се засилват след изхождане и могат да станат по-силни ако съм в седнало положение. В легнало не ме боли чак толкова, но болката появи л исе веднъж трае цял ден. От малък съм си малко хипохондричен и естествено прочетох за болест на Крон / улцерозен колит - IBD. Още от преди години знаех за тях и много ме плашеха, какъв страх съм изживял от тези заболявания... И сега се осъмних за тях и личната лекарка ми направи кръвни изследвания ПКК+ЦРП+СУЕ и всичките бяха с нормални стойности. (WBC - 5 и нещо, CRP-5, СУЕ-4, HGB-153, RBC- 5.8 ) Лекарката ме уверява че нямам възпалително заболяване но на мен болките ми са по цял ден и са ужасно силни. Но шпа и спазмалгон не помагат. За диарията ентерол бях пил но не помага. Тъй като не е постоянна диарията по препоръка от друг лекар направих количествен тест за калпротектин. Казаха ми, че бил категоричен тест при различаването на IBS от IBD. Стойността ми беше 1.3 при реф. стойности от 0-50. Казаха ми че ми няма нищо и така аз два месеца живея с ужасяващи болки в корема без да знам какво да правя и какво ми има., А продължавам да треперя от страх от болести като ХУХК или болест на Кр. Сега не знам дали да дойда да лекувам IBS при Вас или да търся причината другаде... Объркан и уплашен съм. Какви стъпки да предприема.. Най-много ме плаши това че традиционните лекарства за IBS като спазмалгон и тн не ми помагат въобще.

Между другото 4 месеца преди коремните проблеми преживях травма тежка и имах възпаление на ставите на раменете по тази приична. Пих аспирин а след това и нестероидни противовъзпалителни за 5 дни. Тогава получих медикаментозен гастрит (по принцип имах гастрит от малък). Повръщаше ми се денонощно , имах киселини беше страшно! Пих фамотидин 14 дни не помогна и ми дадоха омепразол . 1 месец го пих и бях много добре но като го спра получавам пак стомашни симптоми. Казвам го защото не знам дали няма нещо общо. Правих тест за хеликобактер пилори, който беше отрицателен.

Потребителски аватар
Doctor_Mitev
Site Admin
Мнения: 69
Регистриран на: пон мар 02, 2015 8:44 pm
Местоположение: София
Контакти:

Re: IBS или IBD

Мнениеот Doctor_Mitev » вт май 10, 2016 4:48 pm

Здравейте,

От направените изследвания се вижда, че нямате данни за възпаление. Според мен не е необходимо извършване на колоноскопия на този етап.

Също така трябва да подчертая, че IBS се среща често при пациенти с IBD (болест на Крон и улцерозен колит), но обратното не е вярно - т.е. ако диагнозата е IBS няма повишен риск от възникване на възпаление.
Д-р Стефан Митев - Автор на сайта chervobg.com

eastman18
Мнения: 16
Регистриран на: вт май 10, 2016 11:31 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: IBS или IBD

Мнениеот eastman18 » ср май 11, 2016 2:08 pm

Благодаря Ви много за отговора, д-р Митев! Дали има смисъл да изследвам микробиология и паразитология?

Потребителски аватар
Doctor_Mitev
Site Admin
Мнения: 69
Регистриран на: пон мар 02, 2015 8:44 pm
Местоположение: София
Контакти:

Re: IBS или IBD

Мнениеот Doctor_Mitev » ср май 11, 2016 5:33 pm

За микробиология не мога да кажа без да съм ви виждал.
Д-р Стефан Митев - Автор на сайта chervobg.com

eastman18
Мнения: 16
Регистриран на: вт май 10, 2016 11:31 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: IBS или IBD

Мнениеот eastman18 » съб май 28, 2016 3:41 pm

Прощавайте за глупавият въпрос, с риск да прозвуча като човек с нездрава мисъл, мога ли да допусна, че при мен не става въпрос за рак на дебелото черво предвид възрастта ми ?

Потребителски аватар
Doctor_Mitev
Site Admin
Мнения: 69
Регистриран на: пон мар 02, 2015 8:44 pm
Местоположение: София
Контакти:

Re: IBS или IBD

Мнениеот Doctor_Mitev » нед май 29, 2016 11:50 am

Много пациенти се страхуват, че симптомите им може да се дължат на рак, а не на IBS. Този страх и тревожност често засилват коремните оплаквания, които са свързани с раздразнено черво. Без да съм ви виждал не мога да кажа нищо със сигурност (тъй като медицината не е точна наука), но от казаното е твърде малко вероятно да се касае за раково заболяване.
Д-р Стефан Митев - Автор на сайта chervobg.com

eastman18
Мнения: 16
Регистриран на: вт май 10, 2016 11:31 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: IBS или IBD

Мнениеот eastman18 » пон юни 13, 2016 1:07 pm

Благодаря ви, д-р Митев. Имах въпрос, нещо което може да се окаже полезно и за други хора в борбата с разграничаването на IBS от IBD. Става въпрос за модерния маркер Калпротектин, който изглежда че е доста достоверен. Преди време го изследвах с твърда фекална проба в Рамус и тогава пробата ми беше нормална (резултата беше строго отрицателен). Сега обаче я изследвах пак в цибалаб , където зададох и въпроса дали това че пробата е безформена (този път пробата беше в малко кашкав вид) ще бъде проблем. Там ми отговориха че има някакъв шанс да даде фалшив отрицателен резултат. Сега не знам какво да правя. Всички тестове на калпротектин са по метода ELISA и като чета навсякъде пише че консистенцията не е проблем. Питах и Рамус там ми казаха че няма значение консистенцията но от цибалаб твърдяд друго. Дали да вярвам на изследването след като консистенцията не е била добра? Пак казвам изпозлват метода ЕЛАЙЗА за количествен тест на калпротектин. Гледам че теста е направен за болни хора все пак, чудя се ако това с консистенцията е вярно, как се предполага болен от чревно възпаление да изследва този маркер, изследването би било неприложимо в такъв случай. Видях по чуждестранни форуми, че в чужбина на хората им ги изследват и в течен вариант и при тях изследването е достоверно. Не знам каква би била причината тук да не е... Най-малкото, има тест за болест, но ако си болен от тази болест, не можеш да направиш теста, какъв парадокс се получава.

Потребителски аватар
Doctor_Mitev
Site Admin
Мнения: 69
Регистриран на: пон мар 02, 2015 8:44 pm
Местоположение: София
Контакти:

Re: IBS или IBD

Мнениеот Doctor_Mitev » пон юни 13, 2016 3:12 pm

Фекалният калпротектин е маркер за възпаление, засягащо червата.

Консистенцията няма значение за стойността на фекалния калпротектин. Този тест с голяма степен на сигурност може да разграничи двете заболявания (положителен при IBD, отрицателен при IBS). Все пак тестът не отменя нуждата за преглед от лекар.
Д-р Стефан Митев - Автор на сайта chervobg.com

eastman18
Мнения: 16
Регистриран на: вт май 10, 2016 11:31 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: IBS или IBD

Мнениеот eastman18 » пон юни 13, 2016 10:36 pm

Благодаря Ви, д-р Митев, днеска дадох проба за калпротектин казаха че след 2 дни поне ще е готов, а той стана готов още тази вечер, при това резултата ми е много висок 630мг/кг (предишния ми беше 1,3 в друга лаборатория - Рамус). И май ще прибягвам до още изследвания. Надявам се да не е рак само.

eastman18
Мнения: 16
Регистриран на: вт май 10, 2016 11:31 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: IBS или IBD

Мнениеот eastman18 » ср юни 22, 2016 11:47 am

Направих си колоноскопия на цялото дебело черво и беше без никакви забележки. Чакам резултати от хистология. Доктора ме мисли за луд. Този калпротектин възможно ли е да е сбъркан или да имам болест на крон/улц. колит , които не се виждат на ендоскопско изследване ? В интернет случайно прочетох за някакви случаи на болни които с години колоноскопиите им били нормални което ми се струва чак невероятно.


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Върни се в “Всичко за раздразнено черво”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 3 госта

cron