[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 590: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 646: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5133: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5133: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5133: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
Разкажете вашата история - Страница 3 - chervobg.com

Разкажете вашата история

Диагноза, лечение и съвети за раздразнено черво

Модератор: Doctor_Mitev

dchv
Мнения: 2
Регистриран на: нед май 08, 2016 5:32 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Разкажете вашата история

Мнениеот dchv » нед май 08, 2016 6:25 pm

Моята история включва период на заболяването от около 6 години. В началото (когато бях около 20 годишен) бях изненадан от това как изведнъж започна да ми се ходи доста по-често до тоалетна. В същото време се покачиха и газовете, както и къркоренето на червата. Усещанията се подсилваха след приемането на газирани напитки. Мислех, че това е някакво моментно състояние и мина повече от половин година преди да отида на лекар. Там ми изписаха неща, които се оказва, че не са подходящи за синдрома, нямаха голям ефект и на доктора не му и хрумна да ми напише диагноза СРДЧ. Впоследствие през годините състоянието се усилваше и намаляваше на периоди - понякога е налично през седмица, но най-често го има за около 3-4 дни, след което намалява за 2-3 дни и отново се появява. Включва подуване на корема, газове и често изхождане. Наистина неприятно. Започнах да се тревожа, когато бях на лекции. Надявах се повечето ми такива да се падат в следобедните часове. Това, разбира се, няма как да не окаже влияние и на работното ви място. При търсене на работа започвате да мислите дали има условия да се ходи на спокойствие до тоалетна и колко би ви пречило това. Аз обаче никога не съм се отказвал от пътувания и социален живот заради състоянието, защото мисля че това е доста грешно. Освен това може да изпробвате например имодиум ако сте напът, за да сте по-сигурни че няма да ви се приходи до тоалетна. Консултирах се през годините и с други лекари, пих пробиотици и други неща, минах през гастроскопия и въпреки че 1-2-ма от лекарите ми казаха, че става дума за СРДЧ това по никакъв начин не ми помогна, защото нямаше кой знае какъв ефект от изписаните лекарства. След гастроскопията ми написаха диагноза хроничен колит. Може спокойно да я избегнете и да потърсите направо др. Митев. Бях наясно за синдрома, защото оплакванията ми съвпадаха с прочетените за това състояние характеристики. Вече минаха няколко месеца откакто се видях с др. Митев и има много сериозно подобрение. Неговата прогноза, че ще бъда повлиян още на първия месец се сбъдна. Има вероятност да си мислите, че вашето състояние е сред най-тежките, но всъщност да не е точно така. Провеждането на лечението с медикаменти и диета продължава и вече честотата ми на ходене до тоалетна е нормализирана. Това, което изглежда се лекува по-трудно е подуването на корема, но и там има напредък. Надявам се да премахна синдрома напълно или поне да бъде изцяло под контрол. Този доктор може да ви помогне. Не се колебайте да го потърсите и успех!

Iris
Мнения: 3
Регистриран на: пон сеп 05, 2016 8:48 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Разкажете вашата история

Мнениеот Iris » пон сеп 05, 2016 9:16 pm

Здравейте, предполагам има милион причини за IBS. При мен, вероятно е от прекалена грижа на майка ми в детството. Тя има твърде силен фокус върху хранителната тема и това от край време ме е карало да сънувам кошмари с баници и яхнии... От години не живея с нея, но въпросната "грижа" се прокрадва постоянно, когато се виждаме или дори чуваме. Няма спасение. Сега гледам на това, просто като нейна специфика, но далеч не мисли така червото ми, което така или иначе пострада. Винаги съм имала запек и съпътстващите симптоми на IBS, вече имам и официална диагноза. Дотук описаното не изключва вероятноста от други причини, като тежки метали, ваксини..генетична непоносимост към храни. Възможно е да е комбинация от различни неща.
От миналото лято съм на ниско мазнинна и високо въглехидратна диета по програма от диетолог и съм убедена, че храната лекува или разболява - според вида и комбинациите. Изчезнаха голяма част от симптомите, да не говорим, че и разни други досадни неща, като синузит, учестен пулс и практически всякакви неразположения, които по-рано си имах и не им обръщах много внимание - вече ги няма.

Ето, какво се случи, обаче. Аз се научих да влияя на симптомите още преди диетата - имах подобрение с пиене на гореща вода сутрин, ранни вечери и повече растителна храна. Бях сравнително добре, когато реших да си направя контролен преглед - колоноскопия. Лекарката твърди, че няма какво да ми е станало. Сигурна съм, че ако знаех за този хранителен режим по-рано, нямаше да се сетя за колоноскопия..защото той сам по себе си е нещо чудесно. Така или иначе, вече бях направила прегледа, когато предприех промяна в храненето.

Не знам какво стана на този преглед, но симптомите ми след него са подобни, като при сраствания или частична непроходимост. На обикновен рентген нищо не излиза - направих такъв. Сега, дори само салати и плодове да ям, сякаш това черво спи. Сутрин чувствам корема си празен, а по-рано си имах усещане за пълно черво и след един чай бях в тоалетната. След въпросния преглед, от тогава минаха 3 години...блокаж. Независимо от храната. Не искам да виждам лекар, за да не го убия.. :)
Радвам се, че тук мога да пиша и да попитам - Докторе, какво може да се е случило с колонът ми при колоноскопията? И как да разбера, без да ме бърникат отново?

Потребителски аватар
Doctor_Mitev
Site Admin
Мнения: 69
Регистриран на: пон мар 02, 2015 8:44 pm
Местоположение: София
Контакти:

Re: Разкажете вашата история

Мнениеот Doctor_Mitev » вт сеп 06, 2016 9:43 am

Като цяло колоноскопията е безопасна манипулация в опитни ръци и усложненията са изключително редки.

Не мога да коментирам Вашия случай, без да съм Ви виждал и да съм чел протокола от изследването.

Не смятам, че колоноскопия сама по себе си може драстично да промени оплакванията и това да се задържи цели 3 години.

Възможна алтернатива на изследването е ренгенологично изследване с контрастна материя (т.е. иригография), но вероятността да се открие нещо ново е малка.
Д-р Стефан Митев - Автор на сайта chervobg.com

Zashef
Мнения: 1
Регистриран на: съб сеп 10, 2016 8:46 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Разкажете вашата история

Мнениеот Zashef » съб сеп 10, 2016 10:07 pm

Здравейте и от мен. Аз съм младо момче на 24 год. Моя проблем започна още преди 4 год с болка и подуване ниско в ляво до пъпа. Направиха ми колоноскопия и не откриха нищо притеснително. Единственото нещо което ми казаха е, че имам спастични черва или така нареченито СРДЧ. Изписаха ми някакви лекарства и до тук добре, излекуваха ме или поне притъпиха симтомите. Водех си чудесен живот докато не се появи отново (март 2015), но този път със прекалено много симптоми(болка под лявото подребрие, рефлукс, кисилини, постоянен метеоризъм,запек и проблемно оригване). Отидох на лекар и тогава отново ми направиха колоноскопия както и кръвни изследвания (всичко в норма). Отидох при друг лекар, който ми направи гастроскопия(Април 2015) и ми откри така наречения "каскаден стомах" както и хеликобакет пилори. Напрахива ми ренгенография с контрастен материал на стомаха и заключението е, че нямам херния която да е причинила тази каскада. Изпусаха ми антибиотици и успях да излекувам тази бактерия но симптомите продължиха. Тогава реших,че не искам да ходя по лекари и ще започна да чета из интернет какво мога да направя за да си помогна на симптомите. Пробвах какво ли не но болката, запек и метеоризма са си все там. Започнах да се отчайвам, и тогава реших да отида отново на лекар. Направиха ми отново гастроскопия( Януари 2016) и от биопсията, която взеха потвърдиха, че бактерията е премахната, отново видяха въпросната каскада, както и че имам силно възпалена лигавица на стомаха. Предписаха ми отново хапчета но без резултат. Тогава реших да пробвам всяка сутрин да си правя чай от копър,мента и анасон ,който учудващо проработи доста добре относно запека но метеоризма се увеличи драстично. Незнам какво да правя. Моля помогнете ми да се измъкна от тези мъки.

dchv
Мнения: 2
Регистриран на: нед май 08, 2016 5:32 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Разкажете вашата история

Мнениеот dchv » вт окт 11, 2016 7:42 pm

Въпреки напредъка, който вече отбелязах има моменти, когато синдрома се завръща и отново е доста неприятно. Надявам се той да не може да се нагажда към fodmap диетата, която рядко нарушавам. Мога да потвърдя и за засилването на симптомите при повече стрес/ангажименти, а те често са неизбежна част. Доста е сложно човек да пренасочи съзнанието си, когато симптомите му се засилят и е сред социална среда. Не знам дали ще се стигне до биофийдбек при мен, но ако се наложи ще пиша как е минало. Хубавото е че тук се предлагат и други различни похвати, които могат да се приложат при необходимост. Един от основните проблеми е, че метеоризма почти не намалява дори и когато честотата на ходене до тоалетна е в нормално състояние. Една от главните пречки, които може да създаде това състояние изглежда е в това, че не всяко работно място ви изглежда подходящо, както и трудности при взаимоотношенията с останалите. Сутрин определено е най-проблемния период. Нека някой, който е преодолял засилен метеоризъм/подуване в стомаха по-трайно да пише как е станало, защото начините за справяне с това не изглеждат толкова много?

MariaB
Мнения: 1
Регистриран на: пет ное 11, 2016 10:08 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Разкажете вашата история

Мнениеот MariaB » пет ное 11, 2016 10:27 am

Моите оплаквания започнаха през април 2016 - в началото раздуване на корема, след това и болки. Симптомите набираха сила постепенно, подмолно, докато станаха ежедневни и целодневни. :oops:
През май и юни почти спрях храната. Всяка хапка предизвикваше силна болка и раздуване - все едно съм бременна в 6тия месец.. Позволявах си само по малко ориз на обяд и вечеря.
От м.май започна обикалянето ми по всякакви титуловани лекари, в големи и лъскави болници, профероси, величия от ВМА....Някои по-деликатно ми казваха, че е "на нервна почва", друг пък ми каза  грубо, че съм невротичка и имам нужда от психолог и най-вече от психиатър. Пих антидепресанти 6 месеца, които по никакъв начин не ми помогнаха.
Изпих и още една торба с лекарства, без никакво повлияване. Напротив, оплакванията се засилваха.
Всички си предлагаха инструменталните изследвания. А на въпроса какво ще правим, ако колоноскопията не покаже нищо, вдигаха рамене.
Сменяха Дуспаталин със Спазмомен, после обратно. Не показваха никаква перспектива.
За щастие, не знам как, ровейки из интернет, попаднах на сайта на д-р Митев.
Когато отидох при него, поне час ми обясняваше механизма на заболяването. Без обвинения, без квалификации. С разбиране и компетентност. После ми изписа хапчета, които си поръчах от Гърция.
Дори от самото му обяснение, вече облекчението започна. Появи се надеждата.
Нормално, болката не изчезна от раз. Но един ден миналата седмица осъзнах, че цял ден не съм имала болка и коремът ми не е бил раздут. На следващия ден болката и раздуването се върнаха с пълната си сила. Стана ми неприятно , но продължавах със схемата. Тази седмица забелязвам, че се появяват и други "светли" дни. Светна ми и настроението, Вече имам вяра, че се движа в правилна посока. Знам, че ще дойде времето, в което дните с болка ще са незабележимо малко.
Удивих се как едно човешко обяснение и добре направена терапевтична схема от компетентен лекар, могат да помогнат.
Надявам се да задържа посоката и тези 6 месеца със симптоми да си останат спомен, от когото само да си извадя поуки.
Благодаря!

Потребителски аватар
Doctor_Mitev
Site Admin
Мнения: 69
Регистриран на: пон мар 02, 2015 8:44 pm
Местоположение: София
Контакти:

Re: Разкажете вашата история

Мнениеот Doctor_Mitev » съб ное 12, 2016 9:29 am

Редактирах няколко мнения, защото влизаха в прекалена конкретика за проведеното лечение.

Това може да бъде опасно. Много хора четат форума и биха пробвали самолечение. Последиците ги наблюдавам ежедневно.

Надявам се да проявите разбиране.
Д-р Стефан Митев - Автор на сайта chervobg.com

asdasdasd
Мнения: 1
Регистриран на: нед дек 04, 2016 2:48 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Разкажете вашата история

Мнениеот asdasdasd » нед дек 04, 2016 3:17 pm

Всичко започна преди няколко години.Болки в стомаха, повръщане и много други. След консултация с гастроентеролог и след гастроскопия ми поставиха диагноза-гастрит. Така на лечение 1 месец и гастрита отшумя. Започнаха болки ниско в корема. Те се появяваха по всяко време и ме притесняваха, влияеха на ежедневието ми. След това започнаха и други проблеми-диария почти всеки ден, подуване на корема. Посетих около 10 лекаря като заключението беше- синдром на дразнимото черво.Препоръките-спазмолитици и диети.Но нищо не ми помагаше.Аз дори не знаех какво е въпросния "Синдром на дразнимото черво". Никъде не обясняваха за това. След отчаяни опити за лечение дойде и страха от това, че имам някаква неоткрита и страшна болест.Страха от това беше във всяка минута от деня ми. До момента, в който посетих Д-р Митев. От сърце благодаря на него. След консултацията му следвах препоръките му. По време на консултацията нещо ми се наби в ума- начина на мислене. "ДА ПРОМЕНИШ ОТНОШЕНИЕТО СИ КЪМ ПРОБЛЕМА". Забелязах, че това е ключа.Сметнах, че това е СЪСТОЯНИЕ, а не болест. Колкото по-малко внимание обръщах на неприятните усещания, толкова по-рядко се появяваха те. Приемах всичко което ми се случваше за нормално. И изведнъж всичко изчезна. Написах коментара си в минало време, защото наистина проблема е в миналото. Желая успех на всички. Това е човека на когото можете да се доверите! След това се доверете на себе си!
Весели празници на всички!

cvetelina_eti
Мнения: 8
Регистриран на: пет дек 09, 2016 2:10 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Разкажете вашата история

Мнениеот cvetelina_eti » съб дек 10, 2016 12:10 pm

Здравейте, нова съм във форума, но в рамките на два дни четене,научих толкова много за СРЧ, че направо не мога да повярвам колко незапознати и незаинтересовани гастроентеролози има относно това състояние. Наричам го състояние, защото не го възприемам точно като заболяване.
От около 5 години ме мъчи диария. Всички останали симптоми, като дискомфорт и подуване ги пренебрегвам, защото не ми пречат да излизам, но диарията разбираемо ДА! Още първата година ми правиха гастро и колоноскопоя, според които ми нямаше нищо- повърхностен гастит и колитис хроника спастика. Само прахчета мукофалк и контролок ми изписаха. Питах за диета, казаха не. От тук разбирам, че имало специална диета, която спазвам от няколко дни и малкия( така наричам стомаха си) е спокоен. И преди съм спирала основно хляб и макаронени изделия и съм се чувствала добре, но съм диабетичка и става малко сложно. Сега пак имам час за гастроентеролог, пак при същата Татяна Мороховец и се чудя дали да изчакам да видя дали ще е по запозната с диагнозата, защото тя ми я постави, преди да ме прати на гастро и колоноскопоя та, без да каже нищо за диета. Или пък директно да обсъдим нещата, които знам. Другото, което разбрах, че ако си направя тестове за непоносимост към храни или хранителни групи, резултатите може и да не са свързани със СРЧ, ако може някой да ми поясни дали е така???
За финал искам да благодаря за информацията, която получих тук и съм готова да спазвам FodMap диетата, ако тя ще ми помогне да върна социалния си живот, без да се страхувам да излизам

cvetelina_eti
Мнения: 8
Регистриран на: пет дек 09, 2016 2:10 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Разкажете вашата история

Мнениеот cvetelina_eti » съб дек 10, 2016 1:14 pm

Забравих да спомена, че преди да започне проблема с диарията, винаги съм била със запек( от както съзнателно съм му обръщала внимание- 13-14 годишна). Взимала съм какви ли не чайове, шоколад чета и хапчета, понякога с 10 дни без резултат! Мислех, че е заради диабета запека и не съм ходила на лекар тогава, защото не ми пречеше сякаш. Но явно още тогава е било СРЧ, а аз бях малка и не разбирах много...


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Върни се в “Всичко за раздразнено черво”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 3 госта

cron