[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 590: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 646: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 368: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 368: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5133: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5133: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5133: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
Относно FOODMAP диетата - Страница 2 - chervobg.com

Относно FOODMAP диетата

Диагноза, лечение и съвети за раздразнено черво

Модератор: Doctor_Mitev

maja
Мнения: 56
Регистриран на: съб мар 07, 2015 5:04 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Относно FOODMAP диетата

Мнениеот maja » чет май 21, 2015 10:55 am

Има ли някой на който смяната на сезоните и промяната в храненето във връзка с тази смяна (консумацията на сезонни плодове, зеленчуци) се отразява на IBS? При мен явно и това оказва влияние. Първо го установих с пресните картофи. Помислих, че причината е друга и не обърнах внимание. После, сега излизат ягодите, една година не съм яла пресни ягоди, защото не рискувам с вносните и сега като почвам да ги ям се отразяват, но все пак трябва да се опитваме да се храним разнообразно, доколкото позволява диетата, защото ако избягвам всичко на което IBS реагира така трябва да се храня само с 5-6 храни. Говорих с хора, които страдат от обикновен колит или гастрит и при тях също организма реагира така и прави или запек или разстройство или друг симптом. Посъветваха ме когато стане така да не приемам храната един два дни и после да опитам отново, после пак почивака от един два дни и после пак и така докато организма свикне. Така реагира организма и когато започнах да ям сурови ядки, натурален шоколад, киви но пък те действат добре на движението на червата, а основния проблем при мен е запека и затова гледам да ги консумирам често. С течение на времето реакцията на организма постепенно отслабва. Ако има такива наблюдения и при него нека споделят, а също и как процедират с тези храни. Другият ми въпрос е към доктор Митев. Интересува ме може ли FOODMAP диетата да се спазва цял живот, тоест достатъчно балансирана ли е или е необходимо да се взимат и някой добавки в такъв случай? Получава ли се липса на някакви вещества в организма, които трябва да вкарваме изкуствено и кои са те? Питам защото за мен диетата и останалите елементи от лечението ми действат изключително добре. Не съм имала болки от месеци наред и забравих какво са постоянните вливки на спазмолитици и обезболяващи в спешното отделение, да не говорим, че не съм ги пила и на хапчета дори през този период. Личната ми лекарка е направо удивена, че след толкова операции и многото сраствания, които имам след тях съм толкова добре и нямам болки. Страх ме е дори като го пиша да не уручасам положението, но това си е факт за сега. Затова смятам да си пригодя диетата и да остана на нея, както и да продължа с малкия уред за биофийтбек в домашни условия.

Потребителски аватар
Doctor_Mitev
Site Admin
Мнения: 69
Регистриран на: пон мар 02, 2015 8:44 pm
Местоположение: София
Контакти:

Re: Относно FOODMAP диетата

Мнениеот Doctor_Mitev » чет май 21, 2015 1:09 pm

FODMAP диетата може да бъде прилагана дълго време и НЕ води до хранителни дефицити.
При повечето пациенти с IBS дългото придържане към диетата не е необходимо - след постигане на подобрение чрез другите методи се започва постепенно въвеждане на изключените храни. Вече има значителен брой пациенти, при което това е постигнато и могат да се хранят с всичко.
Д-р Стефан Митев - Автор на сайта chervobg.com

maja
Мнения: 56
Регистриран на: съб мар 07, 2015 5:04 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Относно FOODMAP диетата

Мнениеот maja » чет май 21, 2015 2:04 pm

Благодаря за бързия отговор!

Потребителски аватар
Doctor_Mitev
Site Admin
Мнения: 69
Регистриран на: пон мар 02, 2015 8:44 pm
Местоположение: София
Контакти:

Re: Относно FOODMAP диетата

Мнениеот Doctor_Mitev » съб авг 22, 2015 12:32 pm

Вижте нов клип посветен на FODMAP диетата. Има какво да се научи!

Д-р Стефан Митев - Автор на сайта chervobg.com

ilikar57
Мнения: 7
Регистриран на: пет апр 03, 2015 10:52 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Относно FOODMAP диетата

Мнениеот ilikar57 » съб авг 22, 2015 2:16 pm

Изключително полезен анализ, който за пореден път показва, че никога крайностите - нито като оценка, нито като практика, не водят до нищо добро. Всяко ограничение следва да се прилага за даден преиод и винаги в разумни граници и с тенденция, лека-полека да се разширява приемането на дадени храни. И най-важното: индивидуален подход, което означава и една добра самооценка, която всеки един трябва да си прави периодично. Благодаря за клипа.

purepoison
Мнения: 1
Регистриран на: съб авг 22, 2015 2:01 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Относно FOODMAP диетата

Мнениеот purepoison » съб авг 22, 2015 3:01 pm

Здравейте! Може да се каже, че съм диагностицирана с IBS от около 4 години, но имам явно лека форма. Сама съм открила храни и обстоятелства, които ми пречат и гледам да ги избягвам. :) Отдавна знам за FODMAP диетата, но не съм се решавала да я започвам. Сега обаче забелязвам, че моите дразнещи храни доста съвпадат с този списък и естествено реших да пробвам. :D Та въпросът ми е трябва ли първите седмици да е абсолютно строго безглутенова и строго безлактозна? Не ме разбирайте погрешно, интересувам се дали мога да ям българско сирене (а не бри, моцарела или рикота) и кисело мляко или ще се провали диетата? Благодаря предварително <3

Потребителски аватар
Doctor_Mitev
Site Admin
Мнения: 69
Регистриран на: пон мар 02, 2015 8:44 pm
Местоположение: София
Контакти:

Re: Относно FOODMAP диетата

Мнениеот Doctor_Mitev » съб авг 22, 2015 3:33 pm

Точно това препоръчвам всеки път - да не се започва веднага със "строгата" диета.

Изключването на глутена е много трудно. Затова не го препоръчвам като първа стъпка.
Ако в хода на проследяването се установи, че е наложително, то това трябва да стане много
внимателно и под лекарско наблюдение.
Д-р Стефан Митев - Автор на сайта chervobg.com

ilikar57
Мнения: 7
Регистриран на: пет апр 03, 2015 10:52 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Относно FOODMAP диетата

Мнениеот ilikar57 » нед авг 23, 2015 9:04 am

Аз така и не разбирам, има ли и какъв е проблемът с изключване на глутена. Аз го правя на 80-90 % от около две години и не забелязвам проблем с това. А и нали уж отвсякъде ни убеждават във вредата му, т.е. всички компетентни фактори говорят, че съвременните зърнени храни, не са онези отпреди години, с които са се хранели нашите баби и дядовци. При мен няма необходимост да го спра абсолютно, но когато консумирам храни с глутен, поне подуване и газове, малко или много, са ми "гарантирани". Да, при всеки е различно, но все пак кое би било проблематично, ако се изключи за по-дълго? И още: колко време следва да се избягват плодовете, непрепоръчвани в диетата?

Потребителски аватар
Doctor_Mitev
Site Admin
Мнения: 69
Регистриран на: пон мар 02, 2015 8:44 pm
Местоположение: София
Контакти:

Re: Относно FOODMAP диетата

Мнениеот Doctor_Mitev » нед авг 23, 2015 10:18 am

Проблемът с изключването на глутена е, че е изключително трудно и не винаги е нужно.

При много пациенти има провокиращи и изострящи фактори (различни от диетата), които трябва да се адресират на първо място.

Постепенното въвеждане на изключените храни е индивидуализирано и се определя в хода на проследяването и общото състояние.
Д-р Стефан Митев - Автор на сайта chervobg.com

maja
Мнения: 56
Регистриран на: съб мар 07, 2015 5:04 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Относно FOODMAP диетата

Мнениеот maja » чет авг 27, 2015 7:34 pm

Здравейте и от мен - големият фен на FODMAP диетата. Едва ли има смисъл да ви убеждавам колко много ми е помогнала лично на мен диетата. А в комбинация с другите методи на лечение прави направо чудеса. Личното ми мнение е, че човек трябва много добре да се запознае с фактите, с различните методи на лечение и заедно с лекуващият го лекар да изберат най-подходящите методи за конкретния случай.
Според мен FODMAP диетата трябва да е стабилната основа, на която да стъпи всяка друга форма на лечение. Това обаче си е лично мое мнение, много пациенти не мислят така, и ако ви е станало вече ясно естеството на това заболяване и ролята на стреса в него, ще ви стане ясно и защо точно на тези пациенти диетата не им помага особено. Дори и да се насилят да я спазват, те съзнателно или несъзнателно толкова често я нарушават, че тя просто няма как да им осигури положителен резултат. Затова е безсмислено точно тези пациенти да бъдат принуждавани да спазват диетата. Щом могат да живеят и без нея, значи не са толкова зле, че симптомите да ги мотивират достатъчно за да я спазват. Лично яз когато я започнах бях толкова зле, че бях готова и отрова да пия за да се подобря. А и по принцип, когато става въпрос за здравето - независимо дали е моето или на семейството ми, няма нищо по-важно и лиготиите са неуместни. Щом са ти казали да спазваш диета - спазваш я без да се оплакваш и да досаждаш с въпроси от сорта на: " Може ли да опитам малко от това, ще ми стане ли нещо?, Не може ли без диета?, Не може ли да ям обикновен хляб, другият ми дразни?" и тем подобни. То е ясно, че като питаш все едно и също и да не е позволено, накрая доктора го разрешава, защото му е ясно, че и без това ако не ви го разреши ще се откажете от цялото лечение, което е още по-лош вариант. Това относно спазването на диетата.
Относно глутена – колкото и да се опитвате няма да намерите нито една положителна дума за него, просто защото в него няма нищо полезно и хубаво, няма значение, че според университета, който създава и разширява диетата проблема не е в самия глутен, а във високото съдържание на FODMAP в този вид храни. Погледнете си етикета на хляба, който купувате – почти всички хлябове имат ДОПЪЛНИТЕЛНО добавен СУХ ПШЕНИЧЕН ГЛУТЕН – това нормално ли ви се струва? Та вие приемате 2-3 пъти повече глутен от нормалното му съдържание в брашната, ако нямат добавки. Дори и да не ви вреди на заболяването вреди на някое друго ваше заболяване. Аз лично се опитах да върна поне частично глутена и ефекта беше УЖАСЕН. Ще ви го спестя като информация. Важното е просто да знаете например, че глутен съдържащите храни са богати на витамините от групата Б и фибри и щом ги спирате, трябва да се храните разнообразно и пълноценно, за да си осигурите същият прием с който е свикнал организма ви. Много хора правят грешката за да им излиза ефтино да ядат едно и също и така си правят някакви хранителни дефицити. Всъщност това е принципна грешка на болните от IBS, за да нямат болки спират цели групи храни, дори и да не спират глутена или нещо друго. FODMAP диетата позволява като улесните работата на червата с тази диета, да ядете после много повече неща и именно така се избягват тези хранителни дефицити.
С лактозата проблема е подобен. Но разликата е че там не ни я спират напълно – позволяват ни млечни продукти, но само такива които не я съдържат или я съдържат, но в малки количества. Тоест, относно обикновеното сирене и киселото мляко – диетата не ги разрешава, защото на нашия пазар сирената не са узрели. При зреенето на сирената лактозата намалява. В началото на зреенето тя също е по-малко. Затова се разрешават или напълно пресни сирена – от рода на моцарелата и напълно узрели с висока масленост – от рода например на сиренето Бри. В междинният период на зреене лактозата е в голяма концентрация и не е съвместима с диетата. За киселото мляко – позволено е само безлактозно такова, а в България то не се произвежда и внася. На пазара може да се намери само безлактозно прясно мляко – такова произвежда фирмата Мегле и го зарежда в някой Кауфланд магазини, но не във всички градове. В София има и вносни такива пресни безлактозни млека.
Самата диета се дава за срок от 6 седмици (такъв е срока и за избагване на забранените плодове), след това се въвеждат храните, но постепенно и не всички. Ако при внасянето на една храна се получи проблем, тя се изключва отново и така се стига до окончателен вариант на диета в който остават изключени само някой храни и добавки, като например чесън, лук, ябълки, мед, инулин, обикновено прясно мляко и т. н. Тоест оставате на някаква странна диета подобна на тази на която са всички преди да почнат лечението – просто избягваме храните които най-много дразнят – не познавам пациент с IBS, който да консумира абсолютно всичко без изключение, дори и здрав човек с обикновен колит или гастрит избягват повече неща.
Друг важен момент – диетата не е само позволени и забранени храни, а и КОЛИЧЕСТВО в което са разрешени различните храни, а също и самата диета е много по разширена от тази с която разполагат повечето от вас – за съжаление тези количества и другите позволени храни в България не могат да бъдат намерени. Именно за това аз ги публикувам във Фейсбук в групата на страдашите от IBS, която създадох – вече имаме 79 членове.
https://www.facebook.com/ibs.bg?ref=aymt_homepage_panel
Именно за това казвам, че спазването на диетата не е за начинаещи, трябва да ви е ясно какво правите, какво е глутен, какво е лактоза, какво е FODMAP, кои с атези късоверижни въглехидрати, които дразнят червата и не се усвояват в тънките черва, какъв е механизма на действие, който предизвиква това подуване и газовете, болките и т. н. Тоест трябва да четете много преди да започнете диетата. За съжаление в България нямаме все още диетолози, които да свършат това вместо вас, както е в другите страни.
Това е от мен! Всеки който иска да пробва с диетата – аз съм насреща и мога да помагам, можете да ми пишете или тук във форума или в страничката ни във Фейсбук за която дадох линк. Успех на всички!


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Върни се в “Всичко за раздразнено черво”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 1 гост

cron