[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 590: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 646: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5133: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5133: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5133: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
Лечение на синдрома с антидепресанти? - chervobg.com

Лечение на синдрома с антидепресанти?

Диагноза, лечение и съвети за раздразнено черво

Модератор: Doctor_Mitev

NSV
Мнения: 47
Регистриран на: пет окт 23, 2015 11:08 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Лечение на синдрома с антидепресанти?

Мнениеот NSV » пет окт 23, 2015 11:21 pm

Здравейте. :) Имам проблеми със стомах и черва от около 5 години. Първоначално всичко започна с диария при чести стресови ситуации. След време нещата се трансформираха в подуване на корема след хранене и кашави изпражнения след ходене до тоалетна. Преобладаваха газовете, които бяха в буквалния смисъл постоянни. И така около 3 години. Консултирал съм се с трима гастроентеролози, като и тримата констатираха функционални нарушения. Правил съм ехограф и пълно изследване на фецес - в норма. Само гастроскопия и колоноскопия не съм за сега. Та, в крайна сметка отидох на психиатър, тъй като дискомфортът повлече след себе си напрежение, фобии (от хранене, от излизане, гостуване и т.н.) и депресия. Изписа ми моклобемид (аурорикс). Пих го около 6 месеца, но нещата не станаха по-добре. В смисъл газовете намаляха, но ми се засили пересталтиката, което доведе до хронична диария, дори и 1 път да ходя на ден, но често е 3-4 пъти. Сега най-вероятно ще минавам на Анафранил. Четох доста за него и се препоръчва за хора със СРЧ с преобладаваща диария. В този смисъл:
1. Използвате ли антидепресанти за СРД и за какви симптоми?
2. Имате ли опит аурорикс и анафранил, как Ви подействаха?
http://www.drugs.com/comments/clomipram ... drome.html
П.С. Предписването и приемането на тези лекарства следва да бъде под контрола на специалист. Той следва да определи дозите. Посочил съм конкретни лекарства единствено воден от желанието да се развие конкретна дискусия и да получа конкретни въпроси.

Потребителски аватар
Doctor_Mitev
Site Admin
Мнения: 69
Регистриран на: пон мар 02, 2015 8:44 pm
Местоположение: София
Контакти:

Re: Лечение на синдрома с антидепресанти?

Мнениеот Doctor_Mitev » пет окт 23, 2015 11:44 pm

Здравейте,

Антидепресанти предписвам само в крайни случаи, т.е. когато нищо друго не действа. Като цяло това се случва рядко.

Видът и дозата на антидепресанта се определят от водещото оплакване при конкретния пациент.

Едни антидепресанти причиняват диария, а други запек като страничен (или дори понякога желан) ефект.

Това трябва да се има предвид при избора на конкретен медикамент.

Моклобемид не е най-удачният избор при IBS.
Д-р Стефан Митев - Автор на сайта chervobg.com

NSV
Мнения: 47
Регистриран на: пет окт 23, 2015 11:08 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на синдрома с антидепресанти?

Мнениеот NSV » съб окт 24, 2015 8:43 pm

Благодаря за бързото взето отношение. Всичко наистина е строго индивидуално. Аз все още съм в търсене на "моя шанс в живота", заедно с близките ми и съответните специалисти. Мисля да потърся и Вас скоро време, за да получа още варианти. Но мисля, че трябва да се отбележи двойният ефект на антидепресантите - често премахват основния симптом (запек или диария) и в същото време понижават напрежението, което "успокоява" синдрома. А и за хора като мен, развили фобии от хранене, излизане, пътуване - помагат обектите на фобии да се приемат като нещо по-малозначително. Иначе преди да подходя към лечение с антидепресант съм приемал различни пробиотици, лекарства за киселинноста, спазмомен, имодиум и какво ли още не - с граничещ до нулата ефект по отношение на консистенцията, газовете и къркоренето. Моклобемид ми помогна храната да не престоява с часове в корема, да ферментира и да образува газове. Но ме доведе до ежедневна диария, като консистенция, независимо дали ходя 1 или 4 пъти на ден. Предстои смяната му с друг, по лекарско предписание, от които се очаква да нормализира изхожданията като навик и спешност, както и консистенцията. Ще видим...Но опредлено изпозлването на имодиум, лопедиум и подобни, не е решение на проблема с диарията при синдрома. Ефектът е оспиващ към червата и после същото. Ключът към решението вероятно е в справяне не със симптомите, а с възстановяване на нормалната връзка мозък - черва...Надявам се повече хора да вземат отношение по темата. Поздрави на всички.

NSV
Мнения: 47
Регистриран на: пет окт 23, 2015 11:08 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на синдрома с антидепресанти?

Мнениеот NSV » съб окт 24, 2015 8:48 pm

...да добавя за моклобемида - тогава ми го изписаха не, че е най-подходящ, а защото само той няма негативен ефект върху либидото. Надявам се, че с ниски дози от новия, няма да имам големи проблеми там.

maja
Мнения: 56
Регистриран на: съб мар 07, 2015 5:04 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на синдрома с антидепресанти?

Мнениеот maja » съб окт 24, 2015 9:39 pm

Защо са ви изписали направо антидепресант, не ви ли предложиха някакъв по-слаб медикамент първо? Моето лично мнение е че разстройството което сте получили не е от антидепресанта. Антидепресантите по принцип запичат. просто медикамента не ви е помогнал и IBS се е задълбочил. Диарията е от IBS, a не от антидепресанта. Смятам, че е трябвало да ви предпишат първо нещо на билкова основа, после има хранителни добавки със същият ефект, после някакъв слаб медикамент и ако всичко друго не подейства тогава антидепресант. Тоест потърсете мнение и от друг психиатър. Не се навивайте така бързо да пиете каквото ви дадат. Това не са толкова безобидни медикаменти. Друго, което може да провокира диарията ви е неправилен пробиотик. Все говоря с хора с IBS и ги предупреждавам, че пробиотиците им не трябва да съдържат: инулин, фибри, пребиотици, подсладители (ксилитол, сорбитол и др.), фруктоза и т. н. и се оказва, че всички са на такива пробиотици. Не знам кой им ги изписва и какво правят лекарите им, че не четат нищо свързано с IBS.

maja
Мнения: 56
Регистриран на: съб мар 07, 2015 5:04 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на синдрома с антидепресанти?

Мнениеот maja » съб окт 24, 2015 9:47 pm

Другият важен момент е, че когато човек има IBS е много трудно да спре какъвто и да е подобен медикамент щом веднъж е започнал да го пие. Член съм на англоезична група от близо 20 000 човека със страдащи от IBS, зададох въпроса дали има някой, който страда от заболяването и е бил на подобни медикаменти и е успял да ги спре, без да се влоши. Като ми отговорят ще пиша. Аз поне не съм срещала още такъв човек. А антидепресантите определено не са създадени за продължителна употреба. Тоест ориентирайте се към нещо, което ще можете да пиете цял живот и ви действа добре.
Последна промяна от maja на съб окт 24, 2015 10:06 pm, променено общо 1 път.

NSV
Мнения: 47
Регистриран на: пет окт 23, 2015 11:08 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на синдрома с антидепресанти?

Мнениеот NSV » съб окт 24, 2015 10:04 pm

Напротив, от специалисти го знам - приемането на антидепресант е индивидуално. Едни го пият месеци, други - години, трети - завинаги. Но по-добре да пиеш един такъв продукт, ако се чувстваш нормално, отколкото да пиеш цяла шепа с едва забележим ефект. Много антидепресанти могат да се приемат неопределено време. Не знам от къде си чула, че могат да се вземат само краткосрочно.

NSV
Мнения: 47
Регистриран на: пет окт 23, 2015 11:08 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на синдрома с антидепресанти?

Мнениеот NSV » съб окт 24, 2015 10:27 pm

Прочети това - http://www.drugs.com/comments/clomipram ... drome.html. Интересна дискусия се получи. Не ми е предписан направо. Преходът във времето е от "чакане да се нормализирам" през посещение при трима гастроентеролози до психиатъра. През първия стадий не приемах нищо и чаках да стана "нормален" - не се получи. През втория - ми бяха предписани ензими, пробиотици, включително с онази гъба "С. Булварди", нещо такова (при нея имаше известно време ефект, но после не), спазмомен, нексиум, ензим, имодиум и какво ли още не. Някой от лекарствата са приемани самостоятелно, други в комбинация (нексиум, спазмомен и ензими за около месец почти без ефект). Всички са тествани поне месец. Пробиотици съм вземал различни, включително прокомбо и този на Лактофлор с полезната гъбичка, а и разни други. Та така докато стигна до същината - не третиране на симптомите, а връзката вегетативна нервна система - черва. Личната ми интуиция и това, което прочетох, ми показва, че с новия антидепресант имам реални шансове да се върна в играта. Да и ще го кажа конкретно - Анафранил с ниска доза за синдрома с диария. Употребата на този и на който е антидепресант обаче ще е тъпо да направите сами, а се консултирайте с д-р Митев, който съм сигурен е много добре запознат за какво говоря, повече от мен.

Потребителски аватар
Doctor_Mitev
Site Admin
Мнения: 69
Регистриран на: пон мар 02, 2015 8:44 pm
Местоположение: София
Контакти:

Re: Лечение на синдрома с антидепресанти?

Мнениеот Doctor_Mitev » съб окт 24, 2015 11:41 pm

Пробиотикът съдържащ Saccharomyces boulardii е Ентерол.

Иначе сте на прав път - връзката мозък-черва (brain-gut axis) е основен момент в развитието и влошаването на заболяването.

А това е труден за адресиране фактор, често изисква много време и индивидуално внимание.
Д-р Стефан Митев - Автор на сайта chervobg.com

maja
Мнения: 56
Регистриран на: съб мар 07, 2015 5:04 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Лечение на синдрома с антидепресанти?

Мнениеот maja » нед окт 25, 2015 11:50 am

Аз не казвам, че няма да ви помогне, напротив. Имам съвсем друго предвид. Аз не говоря за други хранителни добавки за IBS, а за хранителни добавки за депресията и стреса каквито са:комбинирани таблетки мента, глог и валериан, 5-Хидрокситриптофан, Холеон-5 Амброз, Деанксит (който е най-слабия антидепресант) и чак тогава стандартен антидепресант. Както ви и казах, понеже IBS e синдром и още не е открито лечение, няма лечение и за стреса свързан с него. Ако излекувате IBS няма да имате и помен от стреса, но за съжаление лечение още няма. И както и предполагах от 20 000 човека има само един, който е спрял такъв тип лекарства без да се влоши състоянието му (не говорим за временно влошаване) и всички връщат лекарствата обратно. Този човек е един от администраторите на сайта, спрял ги е преди много години, когато заболяването му е било в лека форма и е бил на слаби лекарства, освен това е напуснал работата си и е започнал да работи от вкъщи. Антидепресантите наистина не се препоръчват за продължителна употреба, затова ако не можете да ги спрете и се влошавате когато ги спирате лекарите започват да редуват различни антидепресанти. Така че можете да ги пиете цял живот, но ще ви ги сменят през определено време. А за дълъг период се използват медикаменти от други групи. Те пак имат подобен ефект, но действат различно от антидепресантите и се изписват в много ниски дози. Няма да казвам какви са точно, защото много пациенти започват сами да си ги изписват. Информацията ми е от психиатри, а не говоря наизуст. Сменила съм 4 психиатъра и имаме наш познат, който е психолог и работи в клиника за наркомани. Психиатрите обикновено не знаят нищо за IBS, мислят си че това е някакъв вид колит или нещо друго, не свързват стреса със самото заболяване, мислят си че лекуват обикновена депресия и много смело изписват силни медикаменти, които после не могат да ви спрат. Не им е ясно че все още няма пациент с IBS на който някой да е успял да му излекува стреса. Медикаментите действат само симптоматично и само докато се пият. Щом ги спрете ефекта изчезва, просто защото имате IBS. Повярвайте ми имам достатъчно опит с такива неща и достатъчно информация от други болни. Вашите черва поне ще преживеят спирането, а при хората със запек изобщо не е така. Те ще трябва да ходят до тоалетна само с разхлабителни. Не ви казвам всичко това за да споря с вас или да се заяждам, просто искам да знаете какво правите. Доктор Митев ви каза вече, че антидепресантите са краен вариант на лечение, когато е изпробвано всичко, и под всичко нямам предвид лекарствата които изброихте и на всички ни е ясно че нямат никакъв ефект. Повярвайте почти всички сме ги пробвали. Когато преминете медикаментозните и НЕМЕДИКАМЕНТОЗНИТЕ форми на лечение, каквито са FODMAP диетата, биофийтбек терапията, хипнозата и т. н. и ако и те нямат ефект, тогава можете да кажете че сте изпробвали всичко. Прочетете моята история и ще видите че аз съм на медикаменти, но съм много тежък случай. В самата история не съм споменала, но когато ми върнаха червото обратно го накараха да работи много трудно. То беше задръстено с бариева каша. Подкараха го с Атаракс, клизми под упойка и ленено семе. Така, че много добре оценявам силният ефект на такъв тип медикаменти, но после за да работи с Атаракс пиех постоянно ленено семе, защото Атаракса забавя перисталтиката, а аз съм със запек. Така че го смениха с Ривотрил в доза от половин таблетка вечер. И така живея вече няколко години. Имах няколко опита да го спра, все неуспешни и не защото се привиква към него, а защото като го спра и постепенно червото отново спира да работи. Първият път му отне 6 месеца за да се задръстя напълно, защото го дразнех нарочно с храна за да ходя някак си. Имах ужасни болки. Постоянно бях в спешното на болницата на системи. Следващите три опита му трябваше много по-кратко време за да започне да се задръства. Не забравяйте че аз имам много операции и при мен ефекта е много по силен. Това е. Надявам се да помогна на някой да се учи от моите, а не от собствените си грешки. Това е и целта на форума.


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Върни се в “Всичко за раздразнено черво”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 1 гост

cron