[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 590: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 646: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb/session.php on line 1068: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5133: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5133: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 5133: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3843)
Относно FOODMAP диетата - Страница 3 - chervobg.com

Относно FOODMAP диетата

Диагноза, лечение и съвети за раздразнено черво

Модератор: Doctor_Mitev

BBM
Мнения: 4
Регистриран на: чет авг 27, 2015 12:32 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Относно FOODMAP диетата

Мнениеот BBM » пет авг 28, 2015 12:05 am

Аз лично като чета всички тия неща, се стряскам. И започвам да се съмнявам в собствената си дисциплина и мотивация, а също и доколко изобщо диетата е за мен, защото понякога имам чувството, че каквото и да ям, получавам симптомите. Тогава се ядосвам, ям, каквото съм си решила и после си търпя последствията, после гладувам и така... Това е напълно погрешно, осъзнавам го, но се дразня най вече на себе си, че не мога да забележа от кое не ми е зле.

maja
Мнения: 56
Регистриран на: съб мар 07, 2015 5:04 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Относно FOODMAP диетата

Мнениеот maja » съб авг 29, 2015 3:29 pm

Ако е необходимо ще ви помогна с диетата. Именно затова казвам, че повечето пациенти пробват и се изнервят, защото правят някой грешки и не могат сами да си ги откриват. Страничния поглед върху нещата е добро решение. Давам ви пример само с един продукт - картоф. Разрешеното му количество е 120 грама в сурово състояние, тоест печен - около 80-90грама. Кога ви се е случвало да ядете печени картофи например и да не превишите тази доза, но повечето пациенти не знаят каква е истинската FODMAP диета и как тогава да си намерят сами грешките. Затова казвам, че е трудно, но не е невъзможно. Защото българина е свикнал да яде еднообразна храна на едно ядене и в първия момент му се струва много трудна диетата. А действителността не е такава. Сядам например на обяд и изяждам 90 грама печени картофи (това е един среден картоф), две печени пиперки с доматен сос, 60 грама краставица, печен пилешки бут и филийка безглутенов хляб. В такъв вариант всичко е наред. Добавяме обаче и един домат и ето ти проблем. Ако аз го изям няма да ми направи проблем, но така е от известно време насам. Ако човек, който не е преминал диетата го изяде, вече е качил количеството на доматите, защото сте изяли и доматения сос на пипера, общото разрешено количество на домата е 120 грама, и като добавим, че домата допълнително е стимулатор на симптомите и ето ви проблем. Това е само един малък пример. И ме питат после: "Защо веднъж като ядем една храна ни прави проблем а друг път не?" - Отговора е или в количеството или в комбинацията с нещо друго. И трябва да се отбележи, че настоящият пример е очевиден, а има много по трудни за откриване грешки. Затова ви казвам отново, не се отказвайте, просто питайте за да ви помогна с каквото мога. Аз в началото правех много грешки. И на моменти бях в перфектно състояние, на моменти - изведнъж правеше проблем и знаех, че нещо греша, и бях сигурна че греша в диетата а не в нещо друго и като свалих приложението на университета с диетата и се шокирах. Станаха ми ясни всичките ми грешки първо, и второ разбрах колко много храни са разрешени а аз не знаех че са позволени. Започнах да следя статиите на университета и някой други блогове на диетолози, задавах въпроси и така постепенно нещата станаха много лесни. Диетолозите в университета ми помогнаха много. Благодарна съм им много. В началото постоянно проверявах разрешените грамажи и всичко мерех на електронна везна - сега без да меря знам колко мога да ям от всяка храна наизуст и ръката ми е като "кантар" (така казва мъжа ми) и понеже грамажа е ориентировъчен (малки грешки се позволяват) вече нищо не тегля. А и както споменах сега и да наруша диетата вече не ми се отразява като преди. Е като прекаля много мога да го усетя, но в много лек вариант. Обяснете ми какво е примерното ви меню в един произволно избран ден и ще ви кажа какво не е наред. А също и много от хората приемат различни лекарства и добавки, пробиотици и др,, които съдържат инулун, фибри, пребиотици и др. забранени от диетата добавки и при тях наистина каквото и да консумират имат проблеми защото приемат тези лекарства и добавки ВСЕКИ ДЕН.

BBM
Мнения: 4
Регистриран на: чет авг 27, 2015 12:32 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Относно FOODMAP диетата

Мнениеот BBM » нед сеп 13, 2015 1:28 am

Относно лактозата и сирената (кои може и кои не и каква е логиката) и хляба (елда- да или не, щото различни неща срещам като мнение) и има ли значение количеството на даден разрешен продукт, това общо взето са ми най-големите терзания. А и как стои въпросът с биволското мляко

maja
Мнения: 56
Регистриран на: съб мар 07, 2015 5:04 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Относно FOODMAP диетата

Мнениеот maja » чет сеп 17, 2015 10:58 am

Първо да уточня какво цели диетата – тя се стреми да намали количеството на тези късоверижни въглехидрати, които са трудно разградими и усвоими, преминават транзитно през тънките ни черва и попадат в дебелото, където стават храна на бактериите, предизвикват раздуване на червата, газове, болка и т. н.
Започвам да отговарям подред. Относно лактозата: има една анкета за това кои са най-големите трегери (дразнители, причинители на симптомите на IBS). 90% от отговорите включват лактозата и глутена. Дори и след приключване на стриктната диета, много от пациентите не могат да ги включат в диетата си отново. Ето ви линк към анкетата, дори и да не разбирате английски, прегледайте отговорите и търсете lactose . Ще видите колко често го има. https://www.facebook.com/MonashFODMAP/p ... =1&theater
Сирената – разрешават се много пресни, меки и много отлежали, твърди и с висока масленост сирена. Каква е логиката – в началото и в края на процеса на зреене лактозата в сирената се съдържа много малко. В началото на процеса тя още не се е образувала, в процеса на зреене нараства и в края на процеса вече е разградена до по-лесно усвоими въглехидрати. Списъкът на разрешените сирена: камембер – 40г.; чедър – 40г.; котидж – 36г.; фета – 125г.; козе сирене – 60г.; моцарела – 60г.; рикота 40г.; сирене меко, бяло комбинирано (бри и камембер) – 40г.; швейцарско сирене – 54г.; Това е пълният списък. Всякакви самоинициативи са нежелателни. Ако нещо липсва в списъка – то или е забранено или не е изследвано. Тоест не се препоръчва да се консумира.
Елдата – сготвена се разрешава само 54г., но брашно от елда можете да консумирате до 100г. и булгур от елда (няма го в България) – 135г. Каква е отново логиката – при смилане и преработка отново късоверижните въглехидрати намаляват. За съжаление процеса на сваряване и изпичане не намалява тези късоверижни въглехидрати.
Проблемът с количеството на всяка храна – МНОГО Е ВАЖНО! Университета измерват съдържанието на тези късоверижни въглехидрати във всяка храна, в определен грамаж. И има граница, която не бива да се надвишава. Именно с количеството се регулира тази разрешена доза от късоверижни въглехидрати. Тя трябва да е точно толкова, колкото да не стимулира симптомите на заболяването. Затова всяка храна в диетата си има разрешен грамаж.
Относно биволското мляко – не го намирам в приложението на диетата, тоест не е изследвано. Ако го добавят ще ви пиша.
Надявам се да съм била достатъчно изчерпателна. Ако имате други въпроси с радост ще ви отговоря.

cuerpo
Мнения: 1
Регистриран на: пон юни 06, 2016 10:34 am
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Относно FOODMAP диетата

Мнениеот cuerpo » пон юни 06, 2016 10:44 am

Къде мога да видя тази диета?

maja
Мнения: 56
Регистриран на: съб мар 07, 2015 5:04 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Относно FOODMAP диетата

Мнениеот maja » нед юли 03, 2016 9:52 am

Диетата не може да се види. Тя е направена като приложение за телефон от един университет в Австралия занимаващ се с диетата от години. Те държат правата за диетата и дори да я намерите някъде, няма да е точна - с грамажи и т. н. Линк към сайта: http://www.med.monash.edu.au/cecs/gastr ... e-app.html
Диетата струва около 12лв. и е на английски, но е с картинки на всички храни и не е толкова неразбираема.

XXXX
Мнения: 36
Регистриран на: вт авг 25, 2015 4:06 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Относно FOODMAP диетата

Мнениеот XXXX » вт юли 05, 2016 11:58 am

Колко от вас са си правили тест/изследване за хранителна непоносимост и как можем да различим вероятното наличие на такава от IBS? Ако се направи такъв тест и започне диета, съобразена с него, която е различна, от FODMAP, това дали би дало резултати? Смятате ли, че може да имате IBS, но изследванията да не ви сочат непоносимост към глутен или лактоза например?

maja
Мнения: 56
Регистриран на: съб мар 07, 2015 5:04 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Относно FOODMAP диетата

Мнениеот maja » ср юли 13, 2016 4:00 pm

Аз съм си правила тест за хранителни непоносимости - кръвен, към “Food Detective”. Той тества 46 храни (включващ и глутена и лактозата), които най-често се употребяват в ежедневието. Тестът при мен е отрицателен към всичките 46 храни. Отделно ми е правен тест за целиакия (отново кръвен) - пуснах го за по-голяма сигурност - и той е отрицателен. Ако човек има някаква хранителна непоносимост и спре тази храна, това ще има със сигурност положителен ефект разбира се. Това не означава обаче, че на 100% ще реши проблема ви с IBS, ако го имате. За пореден път повтарям, че IBS е заболяване, което е свързано с невъзможност да се усвояват късоверижните захари - каквито са лактозата, фруктозата и каквито има в изобилие в глутенсъдържащите храни. Те преминават неусвоени през тънките черва и попадат в дебелото, където стават храна на бактериите и предизвикват раздуване, газове, болки и т. н. Същите неща предизвикват и хранителните непоносимости. Аз както виждате нямам никаква непоносимост към храни, но просто от самото заболяване не мога да ги усвоявам. Лактоза например не консумирам изобщо. Глутенсъдържащи храни също не мога да консумирам (както обясних проблема не е в самия глутен, а в захарите в тези храни). Фруктоза консумирам по-малко - консумирам само тези плодове, които са разрешени от диетата и то в посочените количества. Завиша ли количествата и отново става проблем. Така, че диета само с изключване на храните към които имате доказани с изследване непоностимости със сигурност ще помогне, но не е достатъчна за да елиминира симптомите поне според мен, защото тя няма как да ви помогне да усвоявате късоверижните захари в храните. Просто двете неща нямат връзка, но и двете са необходими за елиминиране на симптомите. FODMAP диетата при IBS винаги се комбинира с изключване на останалите храни към които имате непоносимости или някаква чувствителност. В самата диета е посочено това. Тоест FODMAP диетата е общата основа. Тя е това с което всички пациенти с IBS имат проблем, но това е различно от непоносимост. Останалите индивидуални непоносимости са допълнението, което за всеки един човек е индивидуално. Затова се използва диетолог. За да ви стане по-ясно аз например нямам никаква непоносимост към лактозата, но тя ми прави огромен проблем. Причината е че просто не я усвоявам. Така спазването на FODMAP диетата, елиминиране на храните към които имате непоносимости и справянето със стреса са трите основни фактора, които са необходими за овладяването на IBS. Ако при някой не са достатъчни, това е защото има допълнителни дразнители - бактериални и гъбични инфекции, недостиг на някакъв елемент и т. н. Това е което аз съм разбрала.

natnikol2
Мнения: 6
Регистриран на: съб яну 13, 2018 12:38 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Относно FOODMAP диетата

Мнениеот natnikol2 » съб яну 27, 2018 9:20 pm

Здравейте, вече 3 седмица не мога да се свържа и запиша час за преглед при д-р Митев, опитвам се да проуча диетата....
Но имам следният въпрос относно сиренето " Фета "-
На пазара намирам 2 вида сирене Фита. Едното е деликатес и е доста евтино, другото е гръцко, но е от краве мляко от Лидл.
Кое сирене Фета може да се яде?

diannik
Мнения: 2
Регистриран на: пон яну 29, 2018 4:29 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Относно FOODMAP диетата

Мнениеот diannik » пон яну 29, 2018 4:31 pm

Здравей, и аз се опитвам да си запиша час за преглед безуспешно. Явно са заети хората. Търпение...


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1107: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Върни се в “Всичко за раздразнено черво”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 0 госта

cron