Диарията е чест симптом на различни заболявания
Терминът диария често се използва от пациентите за изразяване на различни отклонения от нормалното изхождане:
- Повишена честота на изхождане (3 или повече пъти дневно)
- Променена консистенция на изпражненията (кашави, воднисти, течни)
- Повишено количество изхождания (над 200-300 грама/ден при възрастни)
Диария може да настъпи, както при леки, бързо преминаващи заболявания, така и при животозастрашаващи състояния изискващи незабавно лечение. Това налага бърза и точна диагноза от лекар.
Механизъм на възникване на диария
Диарията често е защитен механизъм предпазващ организма от различни увреждащи фактори действащи върху червата или други органи. Червата са едновременно абсорбиращ и секретиращ орган. Здравият организъм абсорбира по-голямата част(99%) от течностите приети през устата и отделени като секрет от различни жлези(слюнчени жлези, панкреас). В тези случаи изхожданията са добре оформени и редовни. Различни причини може да нарушат механизмите на чревна секреция и абсорбция.
Според механизма на възникване диарията може да бъде:
- Секреторна – дължи се на повишена секреция на вода в червата и/или намалена абсорбция. Най-честите причини за секреторна диария са инфекциозни заболявания. Други възможни причини са усилена перисталтика, намалена чревна повърхност(например след операции с изрязване на тънките черва – болест на Крон), ендокринно-активни тумори.
- Осмотична – при прием на осмотично активно вещество(лактулоза, манитол, сорбитол), което задържа водата в червата и тя не може да бъде абсорбирана от чревната стена. Част от тези вещества се използват като лекарства-лаксативи за повлияване на запек. Осмотична диария е налице и при лактозна непоносимост, фруктозна непоносимост и други по-редки ензимни дефекти. Характерна особеност на осмотичната диария е, че тя се прекратява при спиране приема на храна/осмотично активното вещество/
- Диария с комплексен механизъм
Клинична класификация на диарията
Диарията може да бъде остра (продължаваща по-малко от 2-4 седмици) и хронична. Острата диария обикновено е резултат на вирусни и бактериални заболявания, а хроничната се дължи на неинфекциозни болести.
Класификация на заболяванията водещи до диария:
- Инфекции с бактерии, вируси, паразити
- Хранителни алергии, отравяния
- Следствие на приема на медикаменти (лаксативи, Метформин, антибиотици водещи до псевдомембранозен колит и др.)
- Диария при синдром на малабсорбция – панкреасна недостатъчност, глутенова ентеропатия, тънкочревен бактериален свръхрастеж, синдром на късото черво, болест на Whipple
- Възпалителни чревни заболявания – болест на Крон, улцерозен колит, недиференциран колит
- Тумори – късен симптом (рак на дебелото черво, лимфом, вилозни аденоми)
- Исхемичен колит, радиационен колит
- Заболявания протичащи с нарушена перисталтика – синдром на раздразненото черво
- Ендокринни заболявания (хипертиреоидизъм, болест на Адисон, гастрином, карциноиден синдром)
Огромният списък на заболявания протичащи с диария налага внимателна интерпретация от лекар и назначаване на подходящо лечение. Консултирайте се с лекар при наличие на диария!
Диарията може да е водеща изява при синдром на раздразненото черво (СРЧ). Често тя е мъчителна и нарушава ежедневния комфорт на болния. При някои пациенти тя се съчетава с инконтиненция (незадържане на изхождането и “изпускане”). Това е главното притеснение на редица пациенти.
Връщане към главната страница -> Диагноза и лечение на раздразнено дебело черво.